Mind the Gap WP20759 Mouassine Rouge Blue Red Taupe Wallpaper
- Regular price
-
$245.65 - Regular price
-
$289.00 - Sale price
-
$245.65
Couldn't load pickup availability
With its structured pattern and monochromatic stripesreferencing the architecture of the Marrakesh neighbourhood after which it is named, the MOUASSINE wallpaper works well when paired with the detailed scenes of other prints in the TALES OF MAGHREB collection. Also alluding to traditional Berber upholstery, the combination of colour, with its earthy reds and off white background, brings an understated elegance to the room. Mouassine wallpaper in rouge blue red taupe color by Mind the Gap is a popular wallpaper in the Tales of Maghreb collection. Mind the Gap Pattern Number WP20759. Wallpapers To Go Product ID 265289.
| Additional Information | Please note this product is made to order and is non-returnable and non-cancellable once your order is placed. Most orders take 1-3 days for processing and delivery is generally 5 - 7 business days. Expediting shipping is not available. |
| Brand | Mind the Gap Wallpaper |
| Book / Collection | Tales of Maghreb |
| Pattern | Mouassine |
| Mind the Gap Pattern Number | WP20759 |
| Color | Rouge Blue Red Taupe |
| Material | Nonwoven |
| Width | 20.5 in (52.07 cm) |
| Length | 29.53 ft (9.0 m) |
| Vertical Repeat | 20.5 in (52.07 cm) |
| Use | Wallpaper |
| Theme | Global Wallpaper, Checks / Plaids / Stripes Wallpaper |
| Sub-Theme | Arabesque Wallpaper, Striped Wallpaper |
| Style | Designer Wallpaper, Modern Wallpaper |
| Color Group | Blue Wallpaper |
| Adhesive Type | Paste the Wall |
| Cleaning / Care | Wipeable |
| Wallpapers To Go Product ID | 265289 |

Buy The Best, From Wallpapers To Go
FAQs - Buying From Wallpapers To Go
How long does it take for my Wallpapers To Go order to be processed and received?
Depending on product availability, most orders take 1-3 business days for processing. Ground shipping it usually 5-7 business days. Expedited shipping options are available at time of checkout. See our Shipping policy for more details.
How do I know if my order is in stock?
Most orders take 1-3 business days for processing. If a product you ordered is out of stock, we will send you an email with the status including any back order date.
Can I order a sample?
If a pattern has samples, you will see an option under Purchase that says Sample. Using that, you can buy a sample of that pattern.
How large are samples?
Samples are precut by the manufacturer and sizes vary depending on the pattern.
How long does it take for my sample order to arrive?
Most samples are in stock and shipped via USPS Ground Advantage and normally takes from 3-4 business days to be received. Samples that are not in stock may take 7-10 business days.
Does Wallpapers To Go sell to the public?
Yes, we sell to the public and offer everyone the best possible price.

