Mind the Gap WP20741 Arab World Red Yellow Blue Taupe Green Wallpaper
- Regular price
-
$262.65 - Regular price
-
$309.00 - Sale price
-
$262.65
Couldn't load pickup availability
This wallpaper comes in a box with 3 rolls (strips) that each measure 20.5 inches wide and 9.83 feet long for a total length of 29.49 feet. The design is printed over the 3 rolls. Set against a deep maroon background, the Arab World pattern will take you on a caravan journey. Imagine yourself traveling through the desert riding a camel just to reach exotic cities that showcase spectacular architecture. The fully saturated hues of red, blue, green and yellow, swirl around to draw a complicated lace like design that features leaves, flowers and fruits, all surrounding the realist little pictures of caravan travellers. The intricate Arab World will suit any interior that’s meant to tell a story. Arab World wallpaper in red yellow blue taupe green color by Mind the Gap is a popular wallpaper in the Tales of Maghreb collection. Mind the Gap Pattern Number WP20741. Wallpapers To Go Product ID 265274.
| Additional Information | Please note this product is made to order and is non-returnable and non-cancellable once your order is placed. Most orders take 1-3 days for processing and delivery is generally 5 - 7 business days. Expediting shipping is not available. |
| Brand | Mind the Gap Wallpaper |
| Book / Collection | Tales of Maghreb |
| Pattern | Arab World |
| Mind the Gap Pattern Number | WP20741 |
| Color | Red Yellow Blue Taupe Green |
| Material | Nonwoven |
| Width | 20.5 in (52.07 cm) |
| Length | 9.83 ft (3.0 m) |
| Vertical Repeat | 118.1 in (299.974 cm) |
| Use | Wallpaper |
| Theme | Global Wallpaper |
| Sub-Theme | Arabesque Wallpaper |
| Style | Designer Wallpaper, Modern Wallpaper |
| Color Group | Blue Wallpaper |
| Adhesive Type | Paste the Wall |
| Cleaning / Care | Wipeable |
| Wallpapers To Go Product ID | 265274 |

Buy The Best, From Wallpapers To Go
FAQs - Buying From Wallpapers To Go
How long does it take for my Wallpapers To Go order to be processed and received?
Depending on product availability, most orders take 1-3 business days for processing. Ground shipping it usually 5-7 business days. Expedited shipping options are available at time of checkout. See our Shipping policy for more details.
How do I know if my order is in stock?
Most orders take 1-3 business days for processing. If a product you ordered is out of stock, we will send you an email with the status including any back order date.
Can I order a sample?
If a pattern has samples, you will see an option under Purchase that says Sample. Using that, you can buy a sample of that pattern.
How large are samples?
Samples are precut by the manufacturer and sizes vary depending on the pattern.
How long does it take for my sample order to arrive?
Most samples are in stock and shipped via USPS Ground Advantage and normally takes from 3-4 business days to be received. Samples that are not in stock may take 7-10 business days.
Does Wallpapers To Go sell to the public?
Yes, we sell to the public and offer everyone the best possible price.

