Mind the Gap WP20743 Carnival Of Maghreb Indigo Red Green Taupe Wallpaper
- Regular price
-
$245.65 - Regular price
-
$289.00 - Sale price
-
$245.65
Couldn't load pickup availability
Embracing the energy of joyful celebrations, the CARNIVAL OF MAGHREB wallpaper injects colour and spirit into any room with its inky blue background and vibrant pops of colour showcased in the fashion and floral illustrations. Individuals dressed in traditional garments take part in the festivities amongst enchanting foliage and native wildlife and birdlife. Find yourself lost in the magic of the festivities as it transports the carnival spirit directly to your home. Carnival Of Maghreb wallpaper in indigo red green taupe color by Mind the Gap is a popular wallpaper in the Tales of Maghreb collection. Mind the Gap Pattern Number WP20743. Wallpapers To Go Product ID 265276.
| Additional Information | Please note this product is made to order and is non-returnable and non-cancellable once your order is placed. Most orders take 1-3 days for processing and delivery is generally 5 - 7 business days. Expediting shipping is not available. |
| Brand | Mind the Gap Wallpaper |
| Book / Collection | Tales of Maghreb |
| Pattern | Carnival Of Maghreb |
| Mind the Gap Pattern Number | WP20743 |
| Color | Indigo Red Green Taupe |
| Material | Nonwoven |
| Width | 20.5 in (52.07 cm) |
| Length | 29.53 ft (9.0 m) |
| Vertical Repeat | 43.3 in (109.982 cm) |
| Use | Wallpaper |
| Theme | Global Wallpaper |
| Sub-Theme | Arabesque Wallpaper |
| Style | Designer Wallpaper, Modern Wallpaper |
| Color Group | Blue Wallpaper |
| Adhesive Type | Paste the Wall |
| Cleaning / Care | Wipeable |
| Wallpapers To Go Product ID | 265276 |

Buy The Best, From Wallpapers To Go
FAQs - Buying From Wallpapers To Go
How long does it take for my Wallpapers To Go order to be processed and received?
Depending on product availability, most orders take 1-3 business days for processing. Ground shipping it usually 5-7 business days. Expedited shipping options are available at time of checkout. See our Shipping policy for more details.
How do I know if my order is in stock?
Most orders take 1-3 business days for processing. If a product you ordered is out of stock, we will send you an email with the status including any back order date.
Can I order a sample?
If a pattern has samples, you will see an option under Purchase that says Sample. Using that, you can buy a sample of that pattern.
How large are samples?
Samples are precut by the manufacturer and sizes vary depending on the pattern.
How long does it take for my sample order to arrive?
Most samples are in stock and shipped via USPS Ground Advantage and normally takes from 3-4 business days to be received. Samples that are not in stock may take 7-10 business days.
Does Wallpapers To Go sell to the public?
Yes, we sell to the public and offer everyone the best possible price.

