Mind the Gap WP20680 Fasnacht Taupe Red Blue Green Wallpaper
- Regular price
-
$245.65 - Regular price
-
$289.00 - Sale price
-
$245.65
Couldn't load pickup availability
This wallpaper comes in a box with 3 rolls (strips) that each measure 20.5 inches wide and 9.83 feet long for a total length of 29.49 feet. The design is printed over the 3 rolls. Be transported directly to the wondrous carnival of Innsbruck with FASNACHT an explosion of pattern that embodies the spirit of Switzerland’s favourite festival. A parade of colourful carriages top hatted coachmen and high stepping horses trot across recreating the joyful atmosphere of the old style fairs where locals where celebrating the Winter with all its seasonal rituals. Fasnacht wallpaper in taupe red blue green color by Mind the Gap is a popular wallpaper in the Tyrol collection. Mind the Gap Pattern Number WP20680. Wallpapers To Go Product ID 265302.
| Additional Information | Please note this product is made to order and is non-returnable and non-cancellable once your order is placed. Most orders take 1-3 days for processing and delivery is generally 5 - 7 business days. Expediting shipping is not available. |
| Brand | Mind the Gap Wallpaper |
| Book / Collection | Tyrol |
| Pattern | Fasnacht |
| Mind the Gap Pattern Number | WP20680 |
| Color | Taupe Red Blue Green |
| Material | Nonwoven |
| Width | 20.5 in (52.07 cm) |
| Length | 9.83 ft (3.0 m) |
| Vertical Repeat | 20.5 in (52.07 cm) |
| Use | Wallpaper |
| Theme | Animals / Insects Wallpaper, Foliage / Fruits Wallpaper, Novelty Wallpaper |
| Sub-Theme | Birds Wallpaper, Floral Wallpaper, Horses Wallpaper, People Wallpaper |
| Style | Designer Wallpaper, Traditional Wallpaper |
| Color Group | Blue Wallpaper |
| Adhesive Type | Paste the Wall |
| Cleaning / Care | Wipeable |
| Wallpapers To Go Product ID | 265302 |

Buy The Best, From Wallpapers To Go
FAQs - Buying From Wallpapers To Go
How long does it take for my Wallpapers To Go order to be processed and received?
Depending on product availability, most orders take 1-3 business days for processing. Ground shipping it usually 5-7 business days. Expedited shipping options are available at time of checkout. See our Shipping policy for more details.
How do I know if my order is in stock?
Most orders take 1-3 business days for processing. If a product you ordered is out of stock, we will send you an email with the status including any back order date.
Can I order a sample?
If a pattern has samples, you will see an option under Purchase that says Sample. Using that, you can buy a sample of that pattern.
How large are samples?
Samples are precut by the manufacturer and sizes vary depending on the pattern.
How long does it take for my sample order to arrive?
Most samples are in stock and shipped via USPS Ground Advantage and normally takes from 3-4 business days to be received. Samples that are not in stock may take 7-10 business days.
Does Wallpapers To Go sell to the public?
Yes, we sell to the public and offer everyone the best possible price.

