York NW3593 Harlowe Black and Gold Wallpaper
- Regular price
-
$93.93 - Regular price
-
$110.50 - Sale price
-
$93.93
Couldn't load pickup availability
Radiating beams of metal burst forth from a diamond shape Antonina Vella Harlowe Wallpaper forms a shimmering aura against contrasting color. This Harlowe Wallpaper measures approximately 20.8 inches wide by 32.8 feet long measuring approximately 56.9 square feet per double roll. Durable and easy to remove from primed walls this friendly to hang unpasted nonwoven wallpaper is created with a special blend of synthetic fibers making it both easy to hang and tear resistant. Harlowe wallpaper in black and gold color by York is a popular wallpaper in the Inspired by Color Shimmering Finishes collection. York Pattern Number NW3593. Wallpapers To Go Product ID 255085.
| Brand | York Wallpaper |
| Book / Collection | Modern Metals, Modern Metals Second Edition, Inspired by Color Shimmering Finishes |
| Pattern | Harlowe |
| York Pattern Number | NW3593 |
| Color | Black and Gold |
| Material | Nonwoven |
| Width | 20.8 in (52.832 cm) |
| Length | 16.4 ft (5.0 m) |
| Vertical Repeat | 12.6 in (32.004 cm) |
| Use | Wallpaper |
| Theme | Innovative Wallpaper, Natural Wallpaper |
| Sub-Theme | Diamonds Wallpaper, Metallics Wallpaper |
| Style | Modern Wallpaper |
| Color Group | Yellow / Gold Wallpaper |
| Pattern Match | Straight |
| Removability | Strippable |
| Adhesive Type | Unpasted |
| Cleaning / Care | Washable |
| Wallpapers To Go Product ID | 255085 |

Buy The Best, From Wallpapers To Go
FAQs - Buying From Wallpapers To Go
How long does it take for my Wallpapers To Go order to be processed and received?
Depending on product availability, most orders take 1-3 business days for processing. Ground shipping it usually 5-7 business days. Expedited shipping options are available at time of checkout. See our Shipping policy for more details.
How do I know if my order is in stock?
Most orders take 1-3 business days for processing. If a product you ordered is out of stock, we will send you an email with the status including any back order date.
Can I order a sample?
If a pattern has samples, you will see an option under Purchase that says Sample. Using that, you can buy a sample of that pattern.
How large are samples?
Samples are precut by the manufacturer and sizes vary depending on the pattern.
How long does it take for my sample order to arrive?
Most samples are in stock and shipped via USPS Ground Advantage and normally takes from 3-4 business days to be received. Samples that are not in stock may take 7-10 business days.
Does Wallpapers To Go sell to the public?
Yes, we sell to the public and offer everyone the best possible price.

