Mind the Gap WP30168 Triflora Spring Wallpaper
- Regular price
-
$211.65 - Regular price
-
$249.00 - Sale price
-
$211.65
Couldn't load pickup availability
The Danube Delta has a surface of approximately 175.000 ha covered in reed. As a resource, it has been used by villagers/people for thousands of years for feeding animals, in construction or for interior decorating. One of the most distinctive features of the houses in the Danube Delta - their roofs made out of reed. Harvesting reed has been acknowledged as one of the most widely spread occupations among the people of the Delta. The abundance of patterns presented in this complementary wallpaper has been selected in three different shades reminiscent of the changing of seasons from Spring warm to Autumn dark or neutral, making it versatile for decorative purposes. Triflora wallpaper in spring color by Mind the Gap is a popular wallpaper in the The Wetlands collection. Mind the Gap Pattern Number WP30168. Wallpapers To Go Product ID 282952.
| Additional Information | Please note this product is made to order and is non-returnable and non-cancellable once your order is placed. Most orders take 1-3 days for processing and delivery is generally 5 - 7 business days. Expediting shipping is not available. |
| Brand | Mind the Gap Wallpaper |
| Book / Collection | The Wetlands |
| Pattern | Triflora |
| Mind the Gap Pattern Number | WP30168 |
| Color | Spring |
| Material | Nonwoven |
| Width | 20.5 in (52.07 cm) |
| Length | 32.81 ft (10.0 m) |
| Vertical Repeat | 19.6 in (49.784 cm) |
| Use | Wallpaper |
| Theme | Foliage / Fruits Wallpaper |
| Sub-Theme | Botanicals Wallpaper |
| Style | Traditional Wallpaper |
| Color Group | Green Wallpaper, Neutral Wallpaper |
| Removability | Strippable |
| Adhesive Type | Paste the Wall |
| Cleaning / Care | Washable |
| Finish | Satin Matte |
| Country of Origin | Romania |
| Wallpapers To Go Product ID | 282952 |

Buy The Best, From Wallpapers To Go
FAQs - Buying From Wallpapers To Go
How long does it take for my Wallpapers To Go order to be processed and received?
Depending on product availability, most orders take 1-3 business days for processing. Ground shipping it usually 5-7 business days. Expedited shipping options are available at time of checkout. See our Shipping policy for more details.
How do I know if my order is in stock?
Most orders take 1-3 business days for processing. If a product you ordered is out of stock, we will send you an email with the status including any back order date.
Can I order a sample?
If a pattern has samples, you will see an option under Purchase that says Sample. Using that, you can buy a sample of that pattern.
How large are samples?
Samples are precut by the manufacturer and sizes vary depending on the pattern.
How long does it take for my sample order to arrive?
Most samples are in stock and shipped via USPS Ground Advantage and normally takes from 3-4 business days to be received. Samples that are not in stock may take 7-10 business days.
Does Wallpapers To Go sell to the public?
Yes, we sell to the public and offer everyone the best possible price.

